10 rzeczy które powinieneś wiedzieć na temat Szkocji

Szkockie ciekawostki 🙂

Szkocja…kraj wchodzący w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wysunięty najbardziej na północ, a dawniej niezależne królestwo. Słowo Szkocja przywodzi nam głównie na myśl skojarzenia takie jak ubrany we wzorzystą spódniczkę, czyli tzw. Kilt Szkocki mężczyzna grający na dudach, Haggis – tradycjną, szkocką potrawę, szkocką Whisky, Potwora z Loch Ness oraz Williama Wallace’a, postać historyczna będącą również bohaterem głośnego filmu pt. „Braveheart”. Skojarzenia te tylko potwierdzają, iż utrwaliły się w ludzkiej świadomości na tyle mocno i trwale, by śmiało aspirować do rangi symboli narodowych Szkocji. Przyjrzyjmy im się lepiej.

Kilt Szkocki

Kilt to tradycyjny, szkocki, narodowy element męskiej garderoby. Jest to spódnica zrobiona z tartanu, czyli materiału w kraciasty wzór. Choć jest to tradycyjny strój męski, to istnieją także jego damskie odpowiedniki. Tradycyjnie mężczyzna nosi do niego skórzaną torebkę, tzw. Sporran. Co ciekawe, nie powinno się pod nim nosić już żadnej bielizny.  Kilt jest pochodzenia celtyckiego i po raz pierwszy pojawił się w XVI w. jako wielki kilt (“ the great kilt”), tartan (“the breacan”) lub  przepasany pled (“belted plaid”).

Haggis

Narodowy szkocki specjał i przodujące danie w tradycyjnym, regionalnym jadłospisie szkotów. Potrawa ta jest przyrządzana na bazie owczych podrobów( serce, płuca i wątroba) z dodatkiem owsianej mąki, cebuli, tłuszczu, przypraw – wszystkie składniki są zaszywane i duszone w błonie żołądka. Haggis podaje się zazwyczaj z brukwią i ziemniakami. Z opisu danie może wydawać się…ciężkie do strawienia J lecz jest naprawdę pyszne i zdrowe – obfituje w wiele cennych składników odżywczych. Podaje się je zwyczajowo  25 stycznia, w rocznicę urodzin szkockiego poety Roberta Burnsa, będącego autorem wiersza opisującego walory tego dania ( Address to a Haggis). 

Szkocka Whisky

O szkockiej Whisky krążą legendy. Obok irlandzkiej Whisky i amerykańskich Bourbonów jest ona uważana za jedną z najlepszych wśród wszystkich rodzajów tego trunku. Tradycyjnie podawać ją się powinno z kostkami lodu, tzw. Scotch on the rocks,  by móc wychwycić głębie jej smaku. Podawana z Coca Colą stanowić może zniewagę dla prawdziwego szkota-konesera whisky. Do najważniejszych jej producentów należą Jameson, The Famous Grouse, Chivas Regal, Johnnie Walker i Balantines. Produkowana jest z wody i słodowanego jęczmienia (z ewentualnym dodatkiem innych zbóż), z których robi się zacier. Tworzące się cukry dzięki działaniu enzymów ze słodu ulegają fermentacji z udziałem drożdży.

Potwór z Loch Ness

Legendarna istota rzekomo zamieszkująca jezioro Loch Ness, będące największym zbiornikiem wodnym na linii tektonicznej znanej jako Great Glen, która biegnie z północy od Inverness do Fort William na południu. Jezioro to zyskało duży rozgłos właśnie przez potwora, zwanego również Nessie. Wyglądem ma on przypominać  pływającego dinozaura. Pierwsze wzmianki na temat jego istnienia zawarł Opat Benedyktyn Adamnan w swoich podaniach Żywota św. Kolumby datowanych na ok. 700 n.e. Od lat przybywa nagrań i zdjęć mających potwierdzać jego istnienie,  oficjalnie jednak wciąż pozostaje ono nieudowodnione. Czy Potwór z Loch Ness istnieje naprawdę? Być może kiedyś się tego dowiemy…

William Wallace i Niepodległość Szkocji

William Wallace to szkocki bohater narodowy, historyczna postać związana ze szkockim powstaniem przeciwko rządom Normanów (Anglii) na przełomie XIII i XIV wieku. Był synem skromnego właściciela ziemskiego, jego dzieje przed wydarzeniami związanymi z powstaniem nie są znane. W 1297 roku, po wybuchu powstania objął przywództwo nad wojskami powstańców doprowadzając do licznych sukcesów, m.in. zwycięskich bitew pod Stirling i Dundee, dzięki czemu powstanie rozprzestrzeniło się na cały kraj. W marcu 1298 roku został pasowany na rycerza. Zmarł schwytany i osądzony przez wojska angielskie w 1305 roku. Jego postać została spopularyzwana przez film „Braveheart. Walczne serce” z 1995 roku, w którą w filmie wcielił się Mel Gibson.

Pasjonuje Cię historia i kultura Szkocji? Chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat? Planujesz wyjechać do Szkocji i zdobywać jej mgliste szczyty i klify? Skorzystaj z oferty Trójmiejskiej Szkoły Języków Obcych English Unlimited i zapisz się na kursy indywidualne, podczas których w spersonalizowany sposób przygotujemy Cię do zagranicznego wyjazdu, oraz w przystępny sposób wyjaśnimy niuanse związane językiem, specyficznym akcentem oraz z kulturą kraju! Zapisz się już dziś!