Edukacja dorosłych w ramach projektu Erasmus+

Edukacja dorosłych 50+

Wszyscy, którzy mają czas studiów już za sobą, z łezką w oku wspominają cudowne studenckie czasy pełne nowych doświadczeń, znajomości, zdobywania wiedzy, ale i imprez oraz bardzo intensywnego życia. W tej beczce miodu jest też jednak łyżka dziegciu, czyli wspomnienia notorycznego braku odpowiedniej ilości finansów, obawa, czy po skończonych studiach znajdzie się ciekawą i dobrze płatną prace, no i wreszcie koszmar sesji egzaminacyjnej.

Czy da się dokonać niemożliwego, czyli ponownie być studentem, ale nie włączając w to negatywnych aspektów akademickiego życia? Otóż tak! Przynajmniej na Uniwersytecie Lipskim, o czym przekonaliśmy się podczas wizyty tam w ramach projektu Erasmus+ TAO (Training Adults Online), którego prace koordynuje nasza szkoła.

Kilka tygodni temu mieliśmy przyjemność gościć w Seniorenakademie (Akademii Seniorów) przy Universität Leipzig. Jest to wydział zajmujący się edukacją dorosłych, którzy ukończyli przynajmniej 50 rok życia. Oferuje on poza znanymi również z naszych polskich uniwersytetów formami nauczania: kursami językowymi i komputerowymi dla seniorów, zajęciami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czyli wykładami przeznaczonymi tylko dla osób starszych, wyjątkowe zajęcia Seniorenkolleg (Kolegium Seniorów). Jest to specjalna oferta polegająca na uczestnictwie osób starszych w standardowych zajęciach uniwersyteckich wspólnie z młodzieżą studencką.

Podczas naszej wizyty gościli nas przedstawiciele Rady Studenckiej Seniorenakademie – bardzo gościnni, serdeczni, ale też zaangażowani i prezentujący bardzo wysoki poziom profesjonalizmu starsi państwo, którzy świetnym angielskim opowiedzieli nam o swojej pracy.

Seniorenakademie i Edukacja Dorosłych

istnieje w Lipsku od 1975 roku, a ofertę wspólnych zajęć dla „standardowych” studentów i seniorów wprowadzono od 1993 roku. Obecnie korzysta z niej ok. 2000 starszych słuchaczy, którzy kierując się wyłącznie motywacją wewnętrzną, biorą udział w standardowych uniwersyteckich wykładach i seminariach.

W każdym semestrze, na kilka godzin przed rozpoczęciem zapisów w Seniorenakademie stoi długa kolejka chętnych do zapisania się na zajęcia prawie z każdego kierunku dostępnego na Uniwersytecie Lipskim – największym wzięciem cieszą się historia, historia sztuki i teologia.

To co podkreślają seniorzy, to znakomita współpraca z młodymi studentami, którzy chętnie pomagają im w razie trudności, ale także włączają ich do typowo uniwersyteckiego życia: w bibliotece, studenckiej stołówce, ale też i po zajęciach. Młodzi studenci oczywiście też korzystają z takiej znajomości – ich starsi koledzy są zawsze wzorowo przygotowani do zajęć, ich notatki są prowadzone wręcz idealnie, ale przede wszystkim wielką wartość mają ich doświadczenie życiowe i żywe wspomnienia, które są nieocenione np. przy studiowaniu historii najnowszej.

Wyjątkowym aspektem bycia studentem-seniorem jest fakt, że nie trzeba zdawać żadnych egzaminów, a każdy przedmiot można powtarzać dowolną ilość razy. Inne ciekawostki to: wiek najstarszych studentów – ponad 90 lat, oraz to, że studenci z innych miast przeprowadzają się do Lipska na semestr lub dwa, by studiować w Seniorenakademie i znowu poczuć smak studenckiego życia w nowym mieście.

Współczesne studiowanie nie może obejść się oczywiście bez nowych mediów. Studenci-seniorzy codziennie korzystają z laptopów, smartphonów, ale i uniwersyteckiej platformy Moodle, na której na bieżąco zamieszczane są aktualności, skrypty i inne materiały. Seniorenakedemie ma specjalny dział służący wparciem swoim studentem w obsłudze nowoczesnych urządzeń i platform internetowych.

Erasmus+ TAO (Training Adults Online)

Aspekt ten zainteresował nas szczególnie, ponieważ tematem i celem projektu Erasmus+ TAO (Training Adults Online) jest opracowanie poradnika i aplikacji na dla nauczycieli i trenerów, którzy uczą słuchaczy 60-70+ z wykorzystaniem nowych mediów i online. Za pośrednictwem organizacji partnerskiej z Lipska – WISAMAR będziemy korzystać z doświadczeń Seniorenakademie przy realizacji projektu.

Mamy też oczywiście nadzieję, że podobne możliwości zostaną wkrótce stworzone na polskich uniwersytetach i że piękne, studenckie życie jest dopiero przed nami!