Czy podczas nauki angielskiego lub niemieckiego choć raz naszły Cię myśli typu „Ale ten język jest trudny, kto to to właściwie wymyślił i co miał wtedy w głowie?!” ? Może zatem powinieneś spróbować swoich sił z którymś z tych języków? Dopiero wtedy zrozumiesz, że to były zaledwie dziecinne igraszki! Prezentujemy Wam zestawienie 6 języków powszechnie uznawanych za najtrudniejsze ze wszystkich używanych na świecie. Złożona, nielogiczna gramatyka, wieloznaczeniowa składnia, łamiące język i trudne do wymówienia słownictwo – lubimy to?
1. Chińskim – jest to bezsprzecznie najtrudniejszy język świata. Mieszkańcy kraju Konfucjusza operują w formie pisanej kilkudziesięcioma tysiącami znaków. Każdy z tych znaków w zdaniu zależy również od innych, bowiem głównie liczy tu się kontekst całego zdania. Język ten wymaga wiele cierpliwości i wyobraźni, również jeśli chodzi o ton głosu i akcentowanie pewnych słów, które mają znaczenie w wychwyceniu kontekstu zdania. Bez tego jedno słowo może mieć bardzo wiele znaczeń, czasem nawet sprzecznych.
Polecamy parę pożytecznych zwrotów 🙂
2. Japońskim – konichiua, gengi desu ka? Z językiem kraju kwitnącej wiśni sprawa ma się podobnie jak z językiem chińskim (m.in. przez ich bliskie pokrewieństwo) – ważne jest nie tylko to co mówisz, ale też to w jaki sposób mówisz. Chodzi tu o emocje podczas mówienia. Być może dlatego Japończycy wydają się być tacy ekspresywni? Co ciekawe, przy zwracaniu się do osób o innym statusie społecznym obowiązują tu inne formy gramatyczne. Nie przeszkadza to jednak 125 milionom osób na świecie, które posługują się japońskim.
3. Arabskim – ten język wyróżniają pod względem poziomu trudności rzeczowniki, które mają m.in. trzy przypadki gramatyczne, trzy liczby, dwie płcie i trzy „stany”. Arabski alfabet liczy tylko 28 liter, każda jednak zapisywana jest na przynajmniej kilka sposobów. W języku arabskim, w odróżnieniu do angielskiego (i podobnie jak w polskim) – występują tylko trzy czasy: przeszły, teraźniejszy i przeszły. Z perspektywy Polaka jest więc on w tym punkcie nieco łatwiejszy do nauczenia. Arabski wykorzystuje przedrostki i przyrostki do oznaczenia osoby, liczby i rodzaju. Powoduje to namnożenie zasad, przedrostków i przyrostków, które trzeba zapamiętać.
4. Fińskim – Jest to język z grupy ugrofińskich. I Pomimo, iż Finlandia leży w Europie, w tym wypadku różnice z językami z grupy europejskich są znaczące – występuje tu zupełnie inne słownictwo – nawet podstawowe słowa takie jak ‘tak’ czy ‘nie’ brzmią inaczej. Fiński posiada zupełnie inną gramatykę, która dla przeciętnego Europejczyka może wydawać się poniekąd abstrakcyjna. Wymowa i akcentowanie słów wymaga specyficznej maniery, którą ciężko przyswoić nawet po latach nauki.
5. Węgierskim – Choć Węgry nie graniczą z Finlandią, oraz są od niej znacznie oddalone, język węgierski zalicza się do tej samej grupy języków ugrofińskich, mimo iż brzmią one zupełnie inaczej. Różnica wynika z wpływu na węgierski języków słowiańskich. Z naszej perspektywy problem w nauce węgierskiego może stanowić to, że przyimki zwykle „przyklejają się” do rzeczownika na jego końcu. Kolejną przeszkodę stanowi samogłoska w przyimku, która zależy zwykle od tego, jakie samogłoski były w poprzedzającym przyimek rzeczowniku. Co ciekawe, w przeciwieństwie do angielskiego czy francuskiego, w węgierskim piszę się w ten sam sposób, w jaki się wymawia, co może być z kolei sporym ułatwieniem.
Dla odważnych 🙂
6. Polskim – Tak, dobrze przeczytałeś! Dla obcokrajowców polski stanowi nie lada wyzwanie. 3 rodzaje, 7 przypadków, skomplikowana odmiana liczebników i czasowników, końcówki żywotne i nieżywotne, mnogość form zaimków osobowych. Te zasady są karkołomne dla wielu obcokrajowców, a niekiedy i nawet dla nas samych!
Pomimo, iż część języków może przerażać swoją strukturą, stanowić nie mały problem, oraz ”łamać” języki, pamiętajmy, by nie zniechęcać się. Wszystkiego można się nauczyć, wystarczy tylko odrobina dobrych chęci i samozaparcia. Gdy nauka języka sprawia trudność, warto zasięgnąć pomocy u lektorów-profesjonalistów, jakich nie brakuje w English Unlimited. Czy wybraliście już kurs dla siebie? ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ!