Dzieci EU Kids witają Księcia Williama i Księżnę Kate w Gdańsku

18 lipca para książęca William i Kate odwiedziła Gdańsk, gdzie zwiedziła m.in. Gdański Teatr Szekspirowski. Patronem teatru jest ojciec Williama , książę Karol, który poparł inicjatywę budowy teatru już w 1993 roku.  Gdańsk zgotował gorące powitanie parze książęcej, a dzieci z naszego  anglojęzycznego przedszkola EU Kids zostały zaproszone do teatru.  Zaproszenie otrzymaliśmy na parę tygodni przed wizytą,  którą organizowała ambasada brytyjska . Do teatru mogli wejść tylko zaproszeni goście, a tydzień wcześniej musieliśmy dostarczyć imienną listę dzieci  i  nauczycieli.

Zaproszenie było doskonałą okazją dla naszych maluchów, aby dowiedzieć się o brytyjskiej rodzinie królewskiej, poćwiczyć słówka takie jak: king, queen, prince czy princess, a w końcu na własne oczy zobaczyć jak wygląda  prawdziwa księżniczka , co najbardziej oczywiście interesowało dziewczynki.

Podczas takich oficjalnych wizyt obowiązuje protokół określający tzw. „dress code” dla osób, które biorą udział w uroczystości. Paniom powiedziano , aby ubrały „day dress”, co oznaczało sukienkę do kolan,  z rękawami , elegancką, ale nie zbyt strojną czy wieczorową. Panowie mieli nosić „lounge suit” , czyli jasny lub ciemniejszy garnitur i krawat.  Dla dzieci nie było  instrukcji , jak mają być ubrane. Dziewczynki wystąpiły w sukienkach, jak na prawdziwe małe księżniczki przystało, a  nasi mali gentelmeni byli równie eleganccy. Dzieci otrzymały chorągiewki z brytyjską flagą , którymi z entuzjazmem machały.

Wszyscy musieli przybyć dużo wcześniej do teatru ze względów bezpieczeństwa, nad którymi czuwał BOR.  Dzieci zasiadły na widowni i w oczekiwaniu na przybycie  książęcej pary zaczęliśmy różne gry i zabawy  . Od czasu do czasu, dziewczynki dopytywały –  „ kiedy ta królowa przyjdzie ?”

Zaproszeni goście, którzy mieli witać Księcia Williama i  Księżną Kate w hallu teatru też byli przejęci, dopytywali się jak się zwracać do pary książęcej i ćwiczyli „How do you do,  Your Royal Highness”. Wyrażenia „Your Royal Highness” używa się tylko , kiedy po raz pierwszy zwracamy się do przedstawiciela rodu królewskiego. W dalszej części rozmowy tytułuje się ich odpowiednio ” Sir” lub „Madam,” ale uwaga wypowiada się „ma’am”, bez „d”w środku. Zainteresowanym polecam świetny brytyjski serial „The Crown”, gdzie możecie zobaczyć m.in. jak np.premier Wielkiej Brytanii rozmawia z Królową, jak ją tytułuje.

W końcu czarny jaguar z parą książęcą podjechał po teatr, gdzie mnóstwo ludzi wiwatowało na cześć gości. Książę w granatowym garniturze, Księżna w „day dress” z rękawkami i do kolan wyszli się z auta i powitali wiwatujące tłumy Gdańszczan. Przy wejściu do teatru zza ciemnych murów wyłonili się barwnie ubrani aktorzy , którzy tańcząc malowniczo  powitali parę książęcą jak na teatr przystało.  Okazało się, że William i Kate nie przestrzegają sztywnych konwenansów, a więc nie było „how do you do”, tylko „nice to meet you”.

 

Po oficjalnych powitaniach gości w hallu, dwie aktorki przebrane za białego i czarnego łabędzia poprowadziły parę książęcą  do wnętrza teatru. Przy fanfarach otworzyły się wielkie drzwi na widownię , gdzie zebrani goście i nasze dzieci powitały Księcia i Księżnę. Kate zwróciła uwagę na wiwatujące dzieci  z naszego przedszkola ,  a EU Kids radośnie witały przyszłą królową.

Prezentacja teatru odbyła się w języku angielskim, zostały pokazane różne rodzaje scen, otworzono dach , a aktorzy w niezwykle barwnych kostiumach odegrali krótką pantomimę. Po występie William i Kate dziękowali aktorom, mówili jak wielkie wrażenie na nich zrobił teatr, a szczególnie otwierany dach, książę dodał, że teraz , kiedy sami mają dzieci, będą z nimi często chodzić  na spektakle teatralne .

Wychodząc z sali teatralnej, Księżna pomachała na pożegnanie  naszym dzieciom.

„Bye, bye Their Royal Highnesses William and Kate” , „See you in England”

Justyna Limon – anglistka, wieloletnie doświadczenie zawodowe jako wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, lektorka j.angielskiego i j.polskiego w Waszyngtonie, wiceprezes English Unlimited