Jak obchodzony jest dzień św. Patryka na świecie ?

17 marca , jak co roku Irlandia hucznie obchodzi święto swojego narodowego i religijnego patrona świętego Patryka.  Co ciekawe, jest to jedno ze świąt najchętniej obchodzonych nie tylko na zielonej wyspie, ale i na całym świecie.

Dzień świętego Patryka został ustanowiony ku czci misjonarza i biskupa, który nawracał na wiarę chrześcijańską pogańskie ludy Irlandii.
Żył on na przełomie IV i V wieku, wsławił się swoją działalnością duszpasterską, dokonywaniem cudów jak i darem przekonywania. Podobno dogmat o Trójcy Świętej tłumaczył pierwszym chrześcijanom na przykładzie trójlistnej koniczyny (shamrock) -symbol tego święta.

W Irlandii,  Nowej Fundlandii, Labradorze oraz na Montserracie ten dzień jest wolny od pracy! 🙂 Na ulicach organizowane są liczne barwne festyny, parady i koncerty.

Tradycja nakazuje, aby tego dnia każdy miał na sobie coś zielonego. Dlatego 17 marca ulice są przepełnione ludźmi ubranymi w barwy narodowe Irlandii z nieodłącznym symbolem shamrock- trójlistną koniczyną.

Najbardziej uroczyście obchodzi się to święto w Dublinie, tam odbywa się kilkudniowy festiwal muzyki, tańca i sztuki.
Na świecie obchodzone jest święto Irlandczyków m.in. poprzez „kolorowanie” różnych słynnych miejsc na zielono, np. Krzywej Wieży w Pizie czy Empire State Building w Nowym Jorku lub fontanny przed Białym Domem.

Natomiast w Chicago rzeka przepływająca przez miasto jest zabarwiana na zielono:

W Polsce świętego Patryka z roku na roku zyskuje na popularności. Można uczestniczyć w wielu imprezach, festynach czy koncertach muzyki irlandzkiej. Dzień świętego Patryka to czas radości, integracji i zabawy, a to wszystko tylko w kolorze zielonym…!