Czy nauka gramatyki musi być trudna?

 

Nauka gramatyki jest często uważana za trudną cześć lekcji języka obcego. Narzekamy na ćwiczenia gramatyczne, że są nudne, monotonne i zabierają dużo czasu, a to czego już raz się nauczyliśmy zostaje przynajmniej w części zapomniane. Jednocześnie większość uczących się języka traktuje gramatykę bardzo poważnie i chce ją poznać możliwie jak najlepiej. Czy istnieje jakiś sposób, żeby nauka gramatyki była łatwiejsza? Oto kilka wskazówek jak można przyspieszyć naukę gramatyki:

 

1. Przygotuj się na to, że rozumienie gramatyki przychodzi z czasem.
Nawet jeśli raz nauczymy się reguły gramatycznej nie oznacza to, że od razu będziemy ją mogli swobodnie zastosować. Proces uczenia się języka ma kilka etapów. Po tym, jak dana struktura gramatyczna została wprowadzona, gdy wiemy już jak się ją tworzy i kiedy używa, przychodzi czas na utrwalenie zdobytej wiedzy w formie ćwiczeń. Ważne aby te ćwiczenia były różnorodne. Jeżeli, po jakimś czasie chcemy użyć danej struktury podczas rozmowy to może się zdarzyć, że nie pamiętamy jej dokładnie. Jest to zupełnie naturalne, tak funkcjonuje nasza pamięć, dlatego też trzeba wracać do danej struktury w formie kolejnych ćwiczeń. Ważne jest, żeby znaleźć dużo przykładów w różnych kontekstach. Fotografie, rysunki, graficzne prezentacje pomagają w zrozumieniu i utrwaleniu materiału. Interaktywne gry sprawiają, że chętniej powraca się do ćwiczeń. Strona naszego centrum egzaminacyjnego zawiera linki do zbioru dodatkowych ćwiczeń oraz kilku przydatnych aplikacji  na telefon: LINK. Nie zapominajmy o tym, ze wszystkie te ćwiczenia powinny nas prowadzić do swobodnego używania gramatyki w naturalnych sytuacjach.

2. Wzbudź w sobie ciekawość i aktywność w samodzielnym odkrywaniu reguł gramatycznych.
Wyrabiaj zdolność rozpoznawania fragmentów języka, które są podobne do siebie. Patrz, w jaki sposób język jest zbudowany, jak działa. Analizuj i zgaduj reguły zanim nauczyciel je ostatecznie wytłumaczy. Szukaj naturalnych przykładów w tekstach pisanych, oraz w filmach oglądanych w wersji oryginalnej. Pamiętaj, że to co odkryjesz sam zostanie w głowie dłużej.

3. Ucz się przykładu a nie reguły gramatycznych.
Lepiej jest nam zapamiętać zdanie ‘I’ve just finished reading a
book’ niż regułę mówiącą, że czasu Present Perfect używamy dla wyrażenia czynności, która została wykonana w niedalekiej przeszłości i skutki jej są widoczne w chwili obecnej.

4. Ucz się nie tylko składni całego zdania, ale również gramatyki poszczególnych słów.
Przydatne będzie uczyć się nowych słów z częściami mowy, z którymi często występuje w zdaniu. Zamiast uczyć się pojedynczych słów na pamięć, notuj  słowa, które często pojawiają się w parach lub grupach w zdaniu, np. słowo “ship” może wystąpić w zdaniu razem ze słowem “cruise” dając “a cruise ship”,  lub z przyimkiem “by” tworząc zwrot “go by ship”.

 

Pamiętaj, że błędy są naturalnym zjawiskiem w nauce języka i strach przed ich popełnianiem nie powinien Cię zniechęcać do mówienia!

 

Ewa Sobczak – Magister filologii angielskiej ukończonej na Uniwersytecie Gdańskim. Studia podyplomowe-tłumaczenia prawno ekonomiczne w WSB oraz Interdyscyplinarne Studium Kształcenia Tłumaczy w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.