Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty ?

To pytanie zadają sobie uczniowie, którzy wkrótce do niego przystąpią, i chcą osiągnąć jak najlepszy wynik, oraz ich rodzice, którym zależy na tym, aby ich pociechy zdały go bez zbędnego stresu.

Z myślą o nich nasza lektorka Aleksandra napisała kilka porad, dzięki którym przygotowanie do egzaminu okaże się o wiele łatwiejsze!

             Na początku najlepiej zapoznać się z informatorem CKE o egzaminie. Dzięki temu można zaznajomić się ze strukturą egzaminu i zakresem wymaganego materiału oraz przykładowymi zadaniami czy regułami dotyczącymi przyznawania punktów. Materiały te można znaleźć na stronie: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/Informatory/Informator_P1_angielski.pdf

Choć na egzaminie 8-klasisty pojawiają się zadania nowego typu, warto ćwiczyć na starych arkuszach Egzaminu Gimnazjalisty! Dotyczy to zwłaszcza arkuszy na poziomie rozszerzonym.

Jeśli masz trudności z wyłapaniem informacji ze słuchu nawet po drugim wysłuchaniu nagrania, zadania z części słuchowej warto robić z transkrypcją i podkreślaczem. Kiedy jednocześnie zobaczysz i usłysz tekst, a przy tym zaznaczysz podkreślaczem najważniejsze informacje, może się okazać, że wszystko już wiesz!

Kiedy chodzi o pisanie, należy zaznajomić się z typowymi zwrotami używanymi w tzw. tekstach użytkowych. Warto poćwiczyć pisanie listów formalnych i nieformalnych oraz opisywanie w nich swoich zainteresowań oraz wydarzeń z życia. Jednak w tym wypadku nie obędzie się bez pomocy osoby, która przeczyta tekst i poprawi błędy. Najlepiej zwrócić się z tym do lektora!

Ostatnią, ale bardzo ważną rzeczą w kwestii przygotowania się do egzaminu jest czytanie poleceń – dokładnie, od początku do końca i ze zrozumieniem! Brak zrozumienia treści lub jej niedokładne przeczytanie jest problemem wielu uczniów, którzy mają wiedzę, ale jeśli nie zastosują się do polecenia i nie wykonają go należycie, tracą cenne punkty!

Myślę, że to są najważniejsze rzeczy, ale nawet najbardziej sumiennemu i pracowitemu uczniowi przyda się lektor, który będzie czuwał nad jego postępami i właściwie nim pokieruje. ?

Zapraszamy na kursy języka angielskiego dla młodzieży! Po więcej informacji zapraszamy do zakładki Kursy dla Młodzieży oraz na nasz profil na Facebooku!