Fakty na temat Walii, o których nie miałeś pojęcia!

Walia – Kraj wchodzący w skład Królestwa Wielkiej Brytanii, graniczący na wschodzie z Anglią, zaś od zachodu, przez Morze Celtyckie i jego Kanał Świętego Jerzego z Irlandią. Jest to wraz z Irlandią Północną najmniejszy kraj wchodzący w skład Królestwa. Jego stolicą jest miasto Cardiff. Czy ciekawi Was skąd wzięła się nazwa tego państwa? Skąd na fladze Walii wziął się Smok? Czy w Walii mieszka więcej owiec czy ludzi? Czy owce także grają w Rugby – narodowy sport tego kraju? Tego dowiecie się czytając dalej!

 

Owce i ludzie

Można by rzec, że Walię zamieszkują głównie owce i ludzie. Tak jest, i to dokładnie w tej kolejności, bowiem owiec jest w tym kraju więcej niż ludzi! Populacja Walii wynosi ok. 3 milionów ludzi, natomiast owiec jest tam prawie 4 razy więcej! A dokładnie 11 milionów. Czy wśród tych 11 milionów znajdzie się chociaż jedna grająca w Rugby?

 

Rugby

Informacja ta zdaje się być niepotwierdzona. Faktem jest natomiast, że w Rugby gra tam całkiem sporo ludzi –  to narodowy sport tego kraju, i wywodzi on się właśnie z Wysp Brytyjskich, choć korzeniami sięga starożytności. W starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie istniały jego odpowiedniki. Grę przypominającą Rugby przywiedli na Wyspy Brytyjskie Rzymscy Legioniści prowadzący tam działania wojenne z Celtami. Gra ta była znana początkowo jako Mob Football. Jako twórcę gry, która odpowiada zasadom Rugby przyjętym współcześnie uważa się jednak Williama Webba Ellisa. Datuje się to wydarzenie na rok 1823.

 

Ponad 400 zamków

Walia to kraj doskonale ufortyfikowany – znajduje się w nim obecnie ponad 400 zamków, co na tak niewielki kraj stanowi niebagatelną ilość! Wiele z nich przez lata zachowała się w bardzo dobrym stanie. Stanowi to nie lada atrakcję turystyczną. Wśród najciekawszych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów można wymienić zamek Cardiff w stolicy Walii, Zamek Caerphilly, Zamek Chirk, Zamek Conwy oraz zamek Penrhyn. Jeśli kiedyś będziecie mieli okazje je odwiedzić, nie zastanawiajcie się!

 

Smok na fladze Walii, oraz jej historia

Obecna flaga Walii przyjęta została w 1959 roku. Znajdujący się na niej Czerwony Smok sięga swoimi korzeniami czasów Legend Arturiańskich, w których to był symbolem celtyckiego plemiona Brytów. Zielony i biały kolory na fladze wprowadzone zostały za rządów dynastii Tudorów. W 1953 ustanowiona została oficjalnie flaga krajowa Walii podobna do obecnej (biało-zielona), lecz smok był na niej znacznie mniejszy i umieszczony na tarczy pod koroną. Obecna wersja flagi została ustanowiona w 1959 przez Elżbietę II.

 

Pochodzenie Nazwy „Walia”

Nazwa Wales wywodzi się od germańskiego słowa Walha i oznacza nieznajomego lub cudzoziemca. Słowo ‘Walha’ pochodzi najpewniej od nazwy celtyckiego plemienia Volcae. Walijczycy  mówią na swój kraj Cymru, a na swoich rodaków Cymry, co w języku starowalijskim znaczy „rodak”, „krajan”.