Czy warto uczyć się języków obcych? 7 Korzyści, o których nie miałeś pojęcia!

Korzyści płynące z nauki języków obcych wydają się być oczywiste. Nie jest żadną tajemnicą, że w dzisiejszych czasach języki trzeba znać – w ten sposób podwyższasz swoje kwalifikacje zawodowe, zwiększasz szansę na awans, możesz skutecznie komunikować się podczas wyjazdu za granicę. Język obcy, szczególnie angielski oraz niemiecki, towarzyszy nam praktycznie na co dzień – w mediach – internecie, telewizji, w przestrzeni publicznej – w reklamach, na plakatach, opakowaniach produktów. Można pokusić się więc o stwierdzenie, że by do końca zrozumieć otaczającą nas, współczesną rzeczywistości potrzebna jest dobra znajomość przynajmniej języka angielskiego.

Nauka języków niesie sobą jednak o wiele więcej profitów, niekoniecznie tak powszechnych i oczywistych, jak mogłoby się to wydawać.

1. Ucząc się języka ćwiczysz mózg, który jak każdy organ, by działać sprawnie i rozwijać się, potrzebuje bodźców do ćwiczeń.
Nawet godzina intensywnej nauki dziennie usprawnia nasz intelekt i stymuluje szare komórki i połączenia nerwowe do rozwoju i odbudowy. Procesy myślowe zachodzą dzięki temu szybciej i intensywniej. Już po miesiącu takiego treningu zobaczysz znaczącą różnicę!

2. Nauka języka to obecnie najbardziej skuteczny sposób na usprawnienie pamięci krótko i długotrwałej – jest to ćwiczenie na pamięć samo w sobie.

3. Poznając nowe, obce słownictwo rozwijasz swoją wyobraźnię, kreatywność i abstrakcyjne myślenie.
Pamiętajmy, że wciąż wiele słów w językach obcych nie ma swoich odpowiedników w języku polskim. W ten sposób zmieni się również twoja percepcja krajów i kultur operujących językiem, którego się uczysz. Umożliwi Ci to ich lepsze zrozumienie.

4. Podczas nauki języka wydzielane są endorfiny – hormony szczęścia!

5. Poznając język obcy kształcisz w sobie umiejętność podejmowania dobrych decyzji.
Badania naukowców Uniwersytety w Chicago wykazały, że osobom dwujęzycznym łatwiej przychodzi podejmowanie dobrych decyzji. Są też bardziej pewne swoich decyzji po przemyśleniu ich w drugim języku.

6. Dobra wiadomość dla osób dbających o swoją sylwetkę – podczas nauki języka spalane są zbędne kalorie, które mózg wykorzystuje do swojej wytężonej pracy!

7. Ucząc się języka polepszasz zdolność koncentracji.
Regularna nauka słówek i gramatyki sprawi, że dużo łatwiej będzie Ci się skupić na tym, co robisz, i trudniej będzie Cię rozproszyć. Pamiętajmy, że ma to olbrzymi wpływ na jakość uczenia się, ale także wszystkich innych czynności, które codziennie wykonujesz.

Podsumowując, nauka języków to same korzyści – nie tylko te oczywiste, i powszechnie znane. Jak widać, kryje się ich za tym dużo więcej! Jeśli jeszcze nie zacząłeś, zacznij uczyć się języków obcych już teraz!