Wielkanoc w Niemczech – Ostern in Deutschland

Zajęci wiosennymi porządkami i przedświątecznymi zakupami, często nie zastanawiamy się, skąd wzięły się obecne dookoła kurczaczki, zające, pisanki i inne wielkanocne tradycje. Większość z nich ma związek z tradycją chrześcijańską i religijnym obchodzeniem świąt. Cześć z nich wywodzi się jednak z dawnych zwyczajów słowiańskich, a niektóre dotarły do nas z zachodu – podobnie jak większość zwyczajów bożonarodzeniowych.

Sam wielkanocny zajączek (Osterhase) był germańskim symbolem płodności, nowego życia i budzącej się natury, której święto obchodzono na początku wiosny. Niektóre źródła podają istnienie germańskiej bogini Ostery, której świętym zwierzątkiem był właśnie zając i którą czczono, gdy dni stawały się dłuższe, a drzewa zielone.

Osterhase w Niemczech a zajączek wielkanocny w zachodniej i północnej Polsce przynosi i chowa w ogrodzie lub w domu czekoladowe jajka wielkanocne i drobne upominki często zapakowane z kolorowe pudełka w kształcie jajek. W pierwszy dzień świąt dzieci szukają zarówno tych upominków jak i samego zajączka. Istnieje sekretny sposób na złapanie zajączka: By przestał uciekać, kiedy go zobaczymy, wystarczy posypać jego ogonek solą, którą warto zabrać do kieszeni na wielkanocny spacer w poszukiwaniu jajek, prezentów i zająca.

W Niemczech również cała rodzina spotyka się podczas śniadania wielkanocnego (Osterfrühstück). Na stole nie może zabraknąć bukietu z gałązek i kwiatów z powieszonymi jakami i ozdobami wielkanocnymi (Osterstrauß), oraz słodkiego chlebka w kształcie baranka (Osterlamm).

Typowo niemieckim zwyczajem jest bogate strojenie studni i fontann (Osterbrunnen). Dekoracje w kształcie wielkich kwietnych koron zdobią wszystkie studnie, fontanny i źródła wody, które szczególnie w południowych Niemczech i w Szwajcarii znajdują się prawie na każdej ulicy.

Innym „wodnym” obyczajem praktykowanym jeszcze na niemieckich wsiach jest przynoszenie w noc wielkanocną wody z rzeki lub źródła (Osterwasser), gdy doniesie się ją do domu, nie wypowiadając przy tym ani słowa i umyje się w niej, pozostanie się zdrowym i pięknym. Czego wszystkim Państwu życzymy. FROHE OSTERN!