1. Nauka języka za granicą
Powszechnie znanym jest fakt, że języka obcego najlepiej uczyć się w kraju, w którym się nim posługuje jako językiem ojczystym, czyli niemieckiego np. w Niemczech, Austrii lub Szwajcarii, angielskiego w Wielkiej Brytanii lub USA itd.
Potwierdzają to osoby, nie tylko te, które wyjeżdżają na dłuższy czas z Polski, np. do pracy za granicą, ale także ci, którzy udają się tam na letnie kursy językowe lub stypendia. Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na taki kilkutygodniowy lub kilkomiesięczny wyjazd z powodów finansowych czy organizacyjnych.
Na szczęście również pozostając w Polsce, możemy zrobić bardzo wiele, by skutecznie uczyć się języka obcego. Podstawowym warunkiem szybkiej i efektywnej nauki jest tzw. „zanurzenie się w języku”. Gdy jesteśmy za granicą, język, którego się uczymy, otacza nas – przez cały dzień (czasami i noc) słyszymy, widzimy język i kulturę danego kraju. Taki stan rzeczy można zrekonstruować również, pozostając w kraju. Oto kilka wskazówek:
2. Mówienie:
Staraj się wykorzystywać każdą sytuację, by mówić w języku obcym: z kolegami na studiach, z zagranicznymi gośćmi w pracy, z turystami w swoim mieście.
Często sprawdza się również formułowanie myśli w języku obcym, mówienie do siebie samego (kto z nas nie robi tego po polsku) lub do swojego zwierzaka: kota, psa czy świnki morskiej (to bardzo wdzięczni słuchacze). W każdej sytuacji możemy zadać sobie pytanie: „A jakbym to powiedział po niemiecku? A jakbym na to zareagował po angielsku?”
Zabawne i ciekawe mogą być też konwersacje z automatycznymi asystentami, np. w smartfonach: Siri z iPhonów czy Alexa z telefonów z Androidem są bardzo wdzięcznymi i cierpliwymi rozmówczyniami.
3. Czytanie:
Czytaj obcojęzyczne teksty na głos i powoli. Pozwala to na lepsze skoncentrowanie się na treści i zwrócenie uwagi na prawidłową wymowę.
Jeśli szukasz czegoś w wyszukiwarce internetowej, szukaj tego w języku obcym.
Jeśli lubisz gotować, gotuj wg przepisów w języku obcym. Dotyczy to każdego hobby. O wiele przyjemniej jest czytać teksty, które nas bardzo interesują, np. wskazówki do treningów fitness czy plotki o celebrytach. Dzięki Internetowi prawie cała prasa świata jest dostępna po kilku kliknięciach.
Czytanie książek w języku obcym to już wyższa szkoła jazdy. Dostępne są jednak lektury uproszczone – nawet na poziomach A1 i A2. Innym pomysłem jest przeczytanie ulubionej, już dobrze znanej powieści tym razem w języku obcym. Bardzo dużo literatury jest dostępnej w Internecie do pobrania za darmo np. na czytniki e-booków.
Przyjemne i relaksujące może okazać się też czytanie książek dla dzieci i komiksów.
Przestaw telefon, swój profil na Facebooku na język obcy. Po dwóch, trzech irytujących dniach zobaczysz, ile znasz nowych słów i zwrotów, a obsługa tych urządzeń znowu jest bardzo prosta.
4. Słuchanie:
Każdy, kto słucha radia czy ogląda telewizję, wie że bardzo szybko uczymy się na pamięć przebojów i reklam. Gdy przez kilka dni będziemy mieli włączone w domu i w pracy w tle internetowe radio w języku obcym, zobaczymy, że niepostrzeżenie nauczyliśmy się na pamięć mnóstwa całych zdań, skomplikowanych gramatycznie fraz i potocznych powiedzeń. Zostaną one na bardzo długo w naszej pamięci.
Oglądaj filmy i seriale w języku obcym. Platformy filmowe i strony w Internecie oferują bogatą ofertę filmów w języku obcym. Serwisy takie jak Netflix, czy Showmax pozwalają zmieniać wersje językowe, włączać i wyłączać napisy. Na początek proponuję ustawić w ulubionym serialu ścieżkę dźwiękową w języku, którego się uczymy i polskie napisy. (Np. do „Gry o tron” akurat bardzo pasuje niemiecki. :))
5. Pisanie:
Idziesz na zakupy, przygotuj listę w języku obcym. W pracy czeka na Ciebie wiele zadań, prowadź terminarz w języku, którego się uczysz.
Koresponduj i czatuj z obcokrajowcami: poza specjalnymi społecznościami i stronami dla uczących się języka obcego można to robić na Facebooku i każdym forum i stronie internetowej umożliwiającej komentowanie i dyskutowanie.
Wszystkie te pomysły z pewnością zostaną omówione na kursie językowym, a lektor i inni uczestnicy kursu znajdą o wiele więcej interesujących możliwości otoczenia się językiem obcym.
Powodzenia!
Bartosz Czerwiński – absolwent filologii niemieckiej Uniwersytetu Gdańskiego. Lektor języka niemieckiego w English Unlimited, koordynator i egzaminator Centrum Egzaminacyjnego Goethe-Institut, koordynator merytoryczny i autor wielu programów nauczania, podręczników oraz materiałów dydaktycznych.