Thanksgiving Day i Black Friday

W oczekiwaniu na Mikołaja (Santa Claus), choinkę (Christmas Tree)  i prezenty pod nią,  Amerykanie mają  bardzo ważne święto, które jest uroczyście obchodzone przez wszystkich, bez względu na wyznanie religijne. Mowa tutaj o Thanksgiving Day – Święcie Dziękczynienia. Na pewno wielu z Was za sprawą amerykańskich filmów kojarzy to święto, które zakodowało się w naszej świadomości głównie dzięki swemu symbolowi  – nieodłącznej, tradycyjnej potrawie – pieczonemu indykowi (roasted turkey). Zobaczmy jakie jeszcze zwyczaje niesie sobą ten dzień oraz zapoznajmy się  z jego genezą.

 

Pierwsze obchody Thanksgiving łączy się symbolicznie z nadmorskim miasteczkiem Plymouth na wschodnim wybrzeżu Stanów oraz rokiem 1621. Wtedy to pielgrzymi – Purytanie (odłam protestantów), którzy dobili do brzegów Ameryki Północnej uciekając przed prześladowaniami religijnymi w Europie, po pierwszej przetrwanej na nowych ziemiach zimie i obfitych żniwach postanowili uczcić ten sukces wraz z rdzennymi mieszkańcami tych ziem – lokalną społecznością Indian z plemienia Wampanoagów, którzy wraz ze swym wodzem Massasoltem okazali się gościnni i pomogli osadnikom przetrwać pierwsze chwile na nowym lądzie. Święto miało więcej wspólnego z tradycyjnymi, angielskimi obyczajami dożynkowymi niż z „obchodami dziękczynnymi”, jakie kultywowało plemię Indian, dla których była to piąta z sześciu plemiennych ceremonii dziękczynnych w roku. W jadłospisie święta nie znalazły się tradycyjne, przygotowywane dziś świąteczne potrawy: sos żurawinowy (z powodu braku cukru), ziemniaki, ciasto z dyni czy pieczone indyki. Zamiast tego podano kaczki i jelenie upolowane przez Indian. Oprócz wspólnego posiłku, święto obejmowało także wspólną zabawę kolonistów i Indian.  W 1863 roku amerykańskim Świętem Narodowym ustanowił je prezydent Abraham Lincoln. Jest ono również obchodzone miesiąc wcześniej w Kanadzie. Co ciekawe, dość podobne święto funkcjonuje również w Niemczech. Jest znane jako Chrześcijańskie Święto Zbiorów i obchodzi się je na początku października.

Obecnie obchody Święta Dziękczynienia w Stanach przebiegają nieco inaczej, choć nawiązują do opisanych wyżej tradycji. Ważnym ich elementem jest świąteczny obiad. Na stole serwuje się wtedy potrawy takie jak słodkie ziemniaczki, ciasto z dyni oraz pieczone indyki, koniecznie z sosem żurawinowym. Z indykiem wiąże się zwyczaj tzw. Ułaskawienia przez rządzącego obecnie prezydenta. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez George’a Busha w 1989, ale nawiązuje symbolicznie do gestu prezydenta Lincolna z 1863 roku.  Polega on na symbolicznym „oszczędzeniu” indyka, który ma wylądować na świątecznym stole. Abraham Lincoln ułaskawił w ten sposób na prośbę 10-letniego syna indyka, którego chłopiec polubił. Podczas tThanksgiving Day w USA mają ponadto miejsce liczne parady, mecze, msze. Amerykanie świętują Święto Dziękczynienia naprawdę hucznie i widowiskowo.

Dzień po Thanksgiving Day w USA ma miejsce tzw. Black Friday (Czarny Piątek). Choć nazwa jest nieco myląca, i może przywodzić na myśli ponure wspomnienie krachu na giełdzie z lat 20-tych XX wieku (czarny czwartek) to jest to…święto zakupów! Nieoficjalnie funkcjonuje ono od roku 1952 jako umowny początek tzw. przedświątecznego sezonu zakupowego. To właśnie wtedy w Stanach rozpoczyna się zakupowe szaleństwo, a w sklepach obowiązują szalone obniżki cen. Nie inaczej będzie w księgarni językowej BOOKSHOP w Gdańsku  przy ul. Podmłyńskiej 10 , w której ten zwyczaj zostanie przywołany, a przez cały dzień obowiązywać będzie szalona promocja na bogaty asortyment podręczników, słowników, obcojęzycznej literatury pięknej, gier, artykułów dla dzieci i wielu innych! Bądźcie gotowi i wypatrujcie promocji! Więcej info o księgarni i atrakcyjnych promocjach znajdziecie na stronie naszej księgarni. SPRAWDŹ JUŻ TERAZ!